Konto oszczędnościowe

Czy konto oszczędnościowe jest lepsze niż ROR?

Wiele obecnie słyszy się o tym, że pieniądze powinny na siebie zarabiać i w związku z tym, samo tylko nieoprocentowane konto osobiste (ROR) to zdecydowanie za mało, jeśli chcemy dobrze zarządzać naszym kapitałem. Zaleca się przeważnie otworzyć konto oszczędnościowe lub założyć lokatę terminową. Zastanówmy się, czy faktycznie konta oszczędnościowe są lepsze niż typowe, używane przez nas konta osobiste? Czy rzeczywiście to na nich opłaca się najbardziej lokować pieniądze? Oczywiście oba rozwiązania mają swoje zalety – powinniśmy zawsze o tym pamiętać. Nie można twierdzić, że konto osobiste jest lepsze niż to oszczędnościowe, ponieważ oba te rozwiązania maja nam służyć w innym celu. Typowe konto osobiste ma nam zapewnić wygodę dokonywania transakcji, a to oznacza, ze np. bez problemu (zwykle za darmo) możemy z takiego konta dokonać przelewu itd. ROR to konto, które jest idealne do gospodarowania pieniędzmi przeznaczonymi na bieżące wydatki – nie tylko możemy nasz konta osobisteobciążyć pewnymi zleceniami stałymi (np. opłata rachunków), ale także możemy z nich wypłacać gotówkę z bankomatów. Jeśli to konieczne, na konto osobiste możemy szybko wpłacić gotówkę za pomocą wpłatomatów. W każdym razie konta osobiste są instrumentem służącym do dokonywania różnych bieżących rozliczeń, nie służą one stricte do oszczędzania kapitału.

Jeśli chcielibyśmy nie tyle operować naszym kapitałem, co raczej oszczędzać nadwyżki, które do tego momentu zgromadziliśmy, powinniśmy raczej zdecydować się na bardziej opłacalne konto oszczędnościowe. Konta oszczędnościowe mają oprocentowanie dające dość dobre zyski, zważywszy na fakt, że nie musimy w ogóle zaprzątać sobie głowy inwestycjami po wpłaceniu na konto bankowepieniędzy. Z konta takiego nie powinniśmy dokonywać przelewów (często zresztą nie ma nawet takiej możliwości), bowiem są one dość drogie. Konta oszczędnościowe to produkt dla tych osób, które chcą oszczędzać w miarę regularnie, nie zamrażając jednak swoich pieniędzy.

Warto wprost zaznaczyć, że nie powinniśmy zastanawiać się, czy lepsze dla nas będą konta osobiste czy też oszczędnościowe. Jeśli chcemy mieć pewność, że naprawdę dobrze zarządzamy naszymi przychodami, przyda nam się i konto oszczędnościowe i konto osobiste. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać darmowych (lub bardzo tanich) przelewów i jednocześnie korzystać do woli z oprocentowanej formy oszczędzania pieniędzy. Jeśli cenimy sobie wygodę, najlepiej byłoby oba konta założyć po prostu w jednym banku. Wtedy, logując się do jednego z nich, od razu będziemy mogli sprawdzić stan drugiego.