Lokaty terminowe są dla mięczaków

Wielu Polaków zastanawia się całe dnie i miesiące, w jaki sposób mogą zaoszczędzić niego pieniędzy. Zazwyczaj decydują się na jakże popularne w naszym kraju lokaty terminowe lub, co jeszcze dziwniejsze, konto oszczędnościowe. Tymczasem doradcy finansowi zgodnie powiadają, że taka forma oszczędzania jest mało wydajna i lepiej jest zmienić ją, zanim zestarzejemy się.

Czas płynie, gdy masz lokaty terminowe
Na pytanie, w jaki sposób zaoszczędzić pieniądze, większość waszych znajomych pewnie odpowiedziałoby odkładaj z pensji co miesiąc, a uzbierasz. Fakt, dobra metoda i na pewno skuteczna, lecz jest przede wszystkim uzależniona od tego, czy posiadamy stałą pracę i czy wpływy z niej są wystarczająco wysokie, aby po opłaceniu wszystkich rachunków z światło, gaz i wodę plus podatki, móc jeszcze odłożyć na konto oszczędnościowe.

Prawda jest taka, że większość młodych ludzi zarabia nieco mniej niż 1700 zł na rękę. Jeśli miałby jeszcze opłacić mieszkanie własne, to zostanie mu, bo ja wiem, może z 500 zł. Za to trzeba przeżyć do kolejnego miesiąca, co nie jest takie łatwe. I jak tu jeszcze odłożyć na przyszłość?

Lokaty terminowe brzmią fajnie – wpłacasz określoną kwotę, a bank będzie pomnażał ją w ciągu tego określonego czasu. Sęk w tym, że bez pracy nic nie będziesz w stanie osiągnąć w życiu. Konto oszczędnościowe podobnie nie pomoże. Co zatem będzie dobrą decyzją? Odpowiedź jest prosta, lecz nie każdy na niej skorzysta.

Nie konto oszczędnościowe, lecz inwestycje
Prawdziwy facet walczy, a nie czeka. Dlaczego zatem miałbyś odkładać pieniądze do czyjegoś banku i czekać, aż ten łaskawie powiększy zyski o te niewielkie procenty, skoro możesz zacząć kontrolować własne zarobki?

Inwestowanie może jeszcze nie jest grą na giełdzie, lecz ma wiele wspólnego ze sobą. Przede wszystkim będziesz musiał koncertować się na tym, co się dzieje na świecie. Oprócz tego potrzebujesz jednak nieco odłożonych finansów, aby móc zacząć inwestować w papiery wartościowe.

Nie ma co ukrywać, że inwestycje są sprawą trudną i niełatwą do prowadzenia przez nieumiejętnych. Dlatego nie każdy będzie w stanie porzucić lokaty terminowe, wyciągnąć kasę i zacząć grać na giełdzie. Wymaga to sporej dawki odwagi, ale i rozsądku. Bo przetracić pieniądze to każdy potrafi.