Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?

Lokaty bankowe to obecnie najpopularniejsze produkty, które umożliwiają bezpieczne oszczędzanie pieniędzy. Wielu Polaków decyduje się na zakładanie tych depozytów, często nie zdając sobie sprawy z wielu cech poszczególnych propozycji. Wbrew pozorom atrakcyjność danej oferty nie zależy tylko i wyłącznie od wysokości oprocentowania. W poniższym tekście będę próbował wymienić te charakterystyki lokat, które powinny mieć największe znaczenie przy wyborze danej oferty.
Chociaż oprocentowanie nie jest jedyną istotną cechą to nie da się ukryć, że jego wysokość ma ogromne znaczenie dla przyszłego zysku. Należy jednak rozróżnić oprocentowanie nominalne (a więc te podawane w ofertach i reklamach banków) od oprocentowania realnego. Realne uwzględnia bowiem konieczność odprowadzenia 19% podatku od dochodów kapitałowych. Więcej informacji o obecnych wysokościach oprocentowania lokat znajdziecie Państwo na stronie: ranking lokat – aktualności i rankingi lokat bankowych.
Drugą zasadniczą cechą lokaty jest częstotliwość z jaką bank dopisuje uzbierane przez nas odsetki do podstawowej kwoty lokaty. W ostatnim okresie pojawia się wiele ofert z codzienną ich kapitalizacją, są to więc oferty najkorzystniejsze z punktu widzenia klientów. Tak częsta kapitalizacja pozwala na zwiększenie realnego oprocentowania nawet o około 25% (dzieje się tak w przypadku lokat zakładanych na okres 12 miesięcy).
Ostatnio bardzo ważną kwestią dotyczącą lokat bankowych jest możliwość omijania płacenia podatku „Belki”. Możemy zrobić to w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że założymy lokatę, której wartość nie przekracza około (w zależności od wysokości oprocentowania) 11 tysięcy złotych i będzie to oferta z dzienną kapitalizacją odsetek. Odsetki naliczane od codziennie od takiej kwoty są na tyle niskie, że fiskus zaokrągla je do zera. Nie musimy więc w takich sytuacjach odprowadzać wspomnianego podatku i możemy cieszyć się zyskiem o 19% wyższym od tego uzyskanego z tradycyjnych lokat.
Lokaty porównanie – profesjonalne zestawienia najlepszych lokat terminowych.