Najlepsze lokaty

Jak działa kapitalizacja odsetek na lokacie bankowej?

Decydując się na rozpoczęcie inwestycji, nawet tych najprostszych jak lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe na pewno spotkamy się z nowymi pojęciami dotyczącymi tego, co się dzieje z naszymi pieniędzmi. Dla początkujących osób wiele pojęć może być niezrozumiałych, dlatego jeżeli zależy nam na dobrym ulokowaniu pieniędzy warto zapoznać się z podstawami inwestycji.

Jednym z najistotniejszych pojęć, z jakimi przyjdzie się nam zetknąć wybierając lokaty bankowe jest kapitalizacja odsetek. Dlaczego jest to tak ważne pojęcie? Ponieważ od tego będzie zależało, w jaki sposób zostaną naliczone nam wypracowane odsetki, a co za tym idzie nasz zysk.

Kapitalizacja odsetek – czym jest?

Kapitalizacja odsetek to po prostu częstotliwość, z jaką będą naliczane nasze wypracowane odsetki od kapitału początkowego.

Jaki wpływ ma kapitalizacja odsetek na zysk?

Najkorzystniejsze jest, gdy odsetki są dopisywane do lokaty w jak najczęstszych odstępach czasu. W rzeczywistości wygląda to tak, że gdy mamy dwie z pozoru identyczne lokaty to ta, która będzie miała częściej kapitalizację odsetek przyniesie większe korzyści. Działa to w ten sposób, że odsetki doliczone do kapitału w pierwszym okresie kapitalizacji, w przyszłości będą brane pod uwagę przy kolejnym naliczaniu odsetek. To oznacza, że w każdym kolejnym okresie rozliczeniowym kwota na lokacie, jaka dla nas pracuje jest większa. Dlatego tak ważne jest, aby kapitalizacja odsetek na lokacie była jak najczęściej.

W jaki sposób znaleźć lokatę z najlepszą kapitalizacją odsetek?

Oczywiście wybierając lokatę należy, wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii, takich jak oprocentowanie czy czas trwania lokaty. Chcąc wybrać jak najlepszą dla nas najlepiej skorzystać z porównywarek internetowych. W ciągu zaledwie kilku minut sprawdzimy, które lokaty są najciekawsze. W tym momencie warto skorzystać jeszcze z rankingów. Aktualny ranking lokat bankowych pomoże nam wybrać kilka ofert różnych banków i je porównać.