Pisanie prac ogłoszenia

Jak poprawnie napisać list motywacyjny i CV po angielsku?

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak wygląda w dzisiejszych czasach sytuacja na naszym rodzimym rynku pracy. Ujmując w telegraficznym skrócie – jest tragiczna. Mówiąc nieco bardziej opisowo – miejsce pracy brakuje, jest ich zdecydowanie za mało, a jeśli już udaje się młodym ludziom dostać jakąś pracę, to najwyżej jest to niezbyt ambitne stanowisko za głodową pensję. Co więcej, wygląda na to, że będziemy musieli pracować do 67. roku życia, a to oznacza – choć może to zabrzmi brutalnie – że wielu z nas emerytury po prostu nie dożyje.

Jak nie w Polsce to za granicą

Wszystkie te powody wzięte razem, wespół z wieloma innymi przyczyniającymi się do fatalnej sytuacji na rynku pracy w Polsce sprawiają, że młodzi ludzie nadzwyczaj często decydują się na opuszczenie Ojczyzny w celu poszukiwania pracy jako kierowca, pracownik produkcji czy asystentka. Nie jest to jednak proste i nie chodzi tu tylko o kwestie tęsknoty za krajem Ojców, rodziną, czy problemy z przystosowaniem się do nowej kultury. Problemy zaczynają się często jeszcze przed wyjazdem, a jednym z nich jest to, że wymagane są dokumenty, takie jak list motywacyjny oraz CV w języku obcym. Jeśli nie kraju, do którego się wybieramy, to chociaż w języku angielskim.

Pisząc list motywacyjny i CV uważaj na drobne błędy

Jak zatem napisać poprawny życiorys oraz list motywacyjny w języku Brytyjczyków? Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby nie czynić CV w języku obcym kalką z języka polskiego, ponieważ nie wszystkie reguły są takie same i nie każdą pozycję można przetłumaczyć dosłownie. Dla przykładu, jeśli nie posiadamy męża/żony, to stan cywilny w języku polskim oznaczamy jako „kawaler”, jednak w angielskim wpisanie „bachelor” będzie błędem, gdyż obowiązuje określenie „single”, czyli singiel w Polsce z kolei uznawany za określenie kolokwialne. Najlepiej, w przypadku gdy musimy napisać list motywacyjny oraz CV w języku obcym, a nie czujemy się na siłach zrobić tego samemu, zgłosić się po pomoc do kogoś, kto zna się na tym lepiej od nas. Ta jednak nie zawsze będzie darmowa. Dlatego możemy też pobrać wzór z Internetu i w oparciu o niego stworzyć własny profil.