Polisolokaty

Wysokość oprocentowania lokat – od czego zależy?

Konkurencja między bankami wymusza stosowanie cały czas nowych technik pozyskiwania klientów detalicznych. Najlepsze lokaty mogą stać się elementem przetargowym. Istnieją jednak pewne schematy zachowań konsumentów, które pozwalają bankom wykorzystywać drastycznie oszczędności społeczeństwa we własnych, zróżnicowanych celach.

Zebrane środki z lokaty oddaje się w kredycie innym klientom

Na początku trzeba zrozumieć, że banki zarabiają przez udzielanie kredytów. Jednak, aby oddać komuś pieniądze instytucja finansowa musi mieć zabezpieczenie pod postacią pieniędzy pochodzących od obywateli lub poprzez pożyczkę z banku centralnego, w przypadku Polski Narodowego Banku Polskiego.

Czym są zatem lokaty bankowe?

Profesjonalne lokaty w teorii ekonomii uważa się za oszczędności obywateli, które kształtują docelowo realną stopę kredytowania w całej gospodarce. Można zauważyć pewną zależność. Im więcej depozytów na lokacie, tym silniejsza struktura całego kraju, ponieważ banki mogą w miarę tanio pożyczyć środki od konsumentów. Natomiast, kiedy w państwie źle się dzieje pod względem ekonomicznym, nastają kryzysy. Wtedy pozyskanie lokat wydaje się dla instytucji finansowej trudnym zadaniem i trzeba koniecznie uwzględnić w strategii działania tj. podwyższenie oprocentowania.

Oprocentowanie lokat zbyt małe, aby odczuć prawdziwą różnicę

Przeciętny klient raczej różnic nie odczuwa. Z reguły wahania oprocentowania wynoszą w widełkach od procenta do procenta i pół, dlatego w zakresie rocznym zyski lub straty nie mają większego znaczenia. Warto jednak od czasu do czasu badać ranking lokat i jeżeli zauważysz, że jakiś bank oferuje naprawdę cudowne warunki w zakresie oprocentowania lokaty bankowej może to oznaczać, że potrzebuje mocy konkurencyjnej na rynku lub po prostu ma zbyt małą liczbę klientów w celach rozwojowych. Gdyby jednak nagle wszyscy ludzie zaczęli oszczędzać tylko w banku, ten mógłby ustalić oprocentowanie lokat na bardzo niskim poziomie mając pewność, że i tak lepszy pewny zysk od ryzyka. Zatem na rynku bankowym toczy się stale walka konsumenta z bankiem. Popyt i podaż na lokaty kształtuje się w ostatnich latach na bardzo stabilnym poziomie.