Skuteczne oszczędzanie pieniędzy po polsku

Nie ma co dłużej ukrywać, że nasza emerytura będzie tragicznie niska. Szansa, że przeżyjesz za nią do końca miesiąca jest bliska zeru, a nawet minus jeden. Jasne, możesz odkładać do skarpety czy innego ubrania, ale o wiele lepszym pomysłem będzie sprawienie, że pieniądze same na siebie zaczną zarabiać. Banki za twoim oknem same zachęcają do oszczędzania w postaciach takich, jak lokata terminowa czy konta oszczędnościowe. Lecz właściwie co przeciętny Kowalski może wybrać?
Jak działa lokata bankowa?
Lokata to sposób na zamrożenie kapitału z zyskiem. Przykładowo zakup ziemi może byś formą lokowania pieniędzy, gdyż po 5 latach cena wzrośnie kilkukrotnie i będziemy mogli odsprzedać grunt z zyskiem. Ostatnio lokatą są nawet zakupy cennych alkoholi, którym upływ czasu przydaje wartości (wino, whiskey, burbon).
Jednakże najczęściej lokatą nazywamy depozyt bankowy, którego oprocentowanie zwraca nam zyski. Można wyróżnić następujące kategorie lokat:

lokata nocna – popularnie nazywana jednodniową, kapitalizacja następuje co 24 godziny, zwykle w nocy (stąd nazwa). Dotychczas pozwalała uniknąć podatku Belki, lecz przepisy zmieniły się.
lokata denominowana – prowadzi się ją w obcej walucie, zazwyczaj we frankach szwajcarskich lub euro.
lokata rentierska – przewidziana dla indywidualnych klientów; opera się na wypłacaniu rentierowi odsetek zamiast doliczania ich do samej lokaty.
lokata terminowa – najpopularniejsza w Polsce, klient deponuje pieniądze na określony czas, aby po jego zakończeniu otrzymać pomnożoną sumę.

Lokata terminowa umożliwia planowanie oszczędności z matematyczną precyzją, co gwarantuje bezpieczny zysk. Oprocentowanie zwykle wynosi ok. 4-6%, co jest zadowalające przy sporych depozytach, lecz w przypadku kilku tysięcy zwyczajnie nie zauważymy zysku.
A może konta oszczędnościowe?
Dawno, dawno temu nasi dziadkowie (a może i wy sami) zakładali książeczki oszczędnościowe na dowód, że odkładają pieniądze na przyszłość. Na szczęście ta forma rozliczeń została wyparta przez internet i rozliczenia przesyłane pocztą. Ich miejsce zajęły konta oszczędnościowe.
Największą zaletą jest możliwość kontrolowania salda bez utraty odsetek. Pozwala nam to swobodnie zarządzać pieniędzmi. Każda wpłata podczas trwania umowy będzie wyraźnie zwiększać wpływy. Niestety do wad zalicza się zawsze niższe zyski niż z lokaty oraz zmienność wysokości stopy oprocentowania, która jest stabilna przez czas trwania lokaty terminowej.
Wybór należy do was: czy będzie to konto czy też lokata, zależy od waszych potrzeb i możliwości. Jeśli potrzebujesz dynamicznej kontroli nad finansami, konto oszczędnościowe będzie jak znalazł. Dla cierpliwych polecamy lokaty.

Related Post

Zwrot podatku z niemiec Instrukcja wypełniania wniosku o podatek z Niemiec W wielu przypadkach biura podatków zagranicznych cedują  na swoich klientów konieczność wypełnienia skomplikowanych wniosków, w których trzeba podać wiele skomplikowanych informacji. Potwierdzenie n...
Chwilówka pierwsza za darmo Wiele przedsiębiorstw pożyczkowych w celu pozyskania jak największej ilości klientów przygotowuje specjalne oferty bardzo korzystne szczególnie pod względem kosztów związanych z jej udzieleniem. Zdecydowana większość przedsiębiorców oferuje produkt o...
Nowa Rodzina na Swoim Nowa Rodzina na Swoim stała się faktem i wkrótce minie pierwszy miesiąc jej obowiązywania. Niestety niełatwo jest obecnie znaleźć mieszkanie, którego cena umożliwiałaby staranie się o kredyt z dopłatą. Jedyną nadzieją dla tysięcy osób chcących jeszcz...
Biuro księgowe Wrocław cennik Wirtualne biuro księgowe Każdy kto zdecydował się na prowadzenie własnej działalności zdaje sobie sprawę jak skomplikowanym i czasochłonnym zajęciem jest prowadzenie firmowej rachunkowości. Tym bardziej, że polskie przepisy są często bardzo nieprecy...
Lokaty terminowe znowu zagrożone? Jeszcze do niedawna gazety finansowe rozpisywały się o tym, ze Polacy zazwyczaj tracą na depozytach bankowych. Lokaty terminowe były oprocentowane na takim poziomie, ze zyski z nich skutecznie niwelowała wysoka inflacja. W rezultacie wychodziliśmy na...
Kredyty samochodowe w ofertach bankowych Niekoniecznie będzie łatwiej o kredyty samochodowe w bieżącym roku. Dlaczego? Znowelizowana ustawa o kredycie konsumenckim może nieco pokrzyżować plany tym, którzy chcą zakupić auto na kredyt.Rynek samochodowy podupadł wyraźnie w ubiegłym 2011 roku, ...