Skuteczne oszczędzanie pieniędzy po polsku

Nie ma co dłużej ukrywać, że nasza emerytura będzie tragicznie niska. Szansa, że przeżyjesz za nią do końca miesiąca jest bliska zeru, a nawet minus jeden. Jasne, możesz odkładać do skarpety czy innego ubrania, ale o wiele lepszym pomysłem będzie sprawienie, że pieniądze same na siebie zaczną zarabiać. Banki za twoim oknem same zachęcają do oszczędzania w postaciach takich, jak lokata terminowa czy konta oszczędnościowe. Lecz właściwie co przeciętny Kowalski może wybrać?
Jak działa lokata bankowa?
Lokata to sposób na zamrożenie kapitału z zyskiem. Przykładowo zakup ziemi może byś formą lokowania pieniędzy, gdyż po 5 latach cena wzrośnie kilkukrotnie i będziemy mogli odsprzedać grunt z zyskiem. Ostatnio lokatą są nawet zakupy cennych alkoholi, którym upływ czasu przydaje wartości (wino, whiskey, burbon).
Jednakże najczęściej lokatą nazywamy depozyt bankowy, którego oprocentowanie zwraca nam zyski. Można wyróżnić następujące kategorie lokat:

lokata nocna – popularnie nazywana jednodniową, kapitalizacja następuje co 24 godziny, zwykle w nocy (stąd nazwa). Dotychczas pozwalała uniknąć podatku Belki, lecz przepisy zmieniły się.
lokata denominowana – prowadzi się ją w obcej walucie, zazwyczaj we frankach szwajcarskich lub euro.
lokata rentierska – przewidziana dla indywidualnych klientów; opera się na wypłacaniu rentierowi odsetek zamiast doliczania ich do samej lokaty.
lokata terminowa – najpopularniejsza w Polsce, klient deponuje pieniądze na określony czas, aby po jego zakończeniu otrzymać pomnożoną sumę.

Lokata terminowa umożliwia planowanie oszczędności z matematyczną precyzją, co gwarantuje bezpieczny zysk. Oprocentowanie zwykle wynosi ok. 4-6%, co jest zadowalające przy sporych depozytach, lecz w przypadku kilku tysięcy zwyczajnie nie zauważymy zysku.
A może konta oszczędnościowe?
Dawno, dawno temu nasi dziadkowie (a może i wy sami) zakładali książeczki oszczędnościowe na dowód, że odkładają pieniądze na przyszłość. Na szczęście ta forma rozliczeń została wyparta przez internet i rozliczenia przesyłane pocztą. Ich miejsce zajęły konta oszczędnościowe.
Największą zaletą jest możliwość kontrolowania salda bez utraty odsetek. Pozwala nam to swobodnie zarządzać pieniędzmi. Każda wpłata podczas trwania umowy będzie wyraźnie zwiększać wpływy. Niestety do wad zalicza się zawsze niższe zyski niż z lokaty oraz zmienność wysokości stopy oprocentowania, która jest stabilna przez czas trwania lokaty terminowej.
Wybór należy do was: czy będzie to konto czy też lokata, zależy od waszych potrzeb i możliwości. Jeśli potrzebujesz dynamicznej kontroli nad finansami, konto oszczędnościowe będzie jak znalazł. Dla cierpliwych polecamy lokaty.

Related Post

Ubezpieczenia będzin Warunki przyznania renty powypadkowej a ubezpieczenia Będzin Renta powypadkowa jest świadczeniem, jakie należy się z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Świadczenie to jest wypłacane w sytuacji, gdy na skutek wypadku w miejscu pracy pracownik nie je...
Tani kredyt gotówkowy, czy to realne? W obecnych czasach wszystkie instytucje finansowe czyli banki atakują nas super ofertami kredytowymi, każdy bank na swoją ofertę i wydaje się że najlepszą, jednak trzeba zwracać uwagę na to co pisze w umowie i na wszelkiego rodzaju haczyki. Obecnie w...
Praca świętokrzyskie Szybkie i pewne zyski tylko dla odważnych. No niestety, żeby coś mieć, trzeba ryzykować. Przecież gra na giełdzie na przykład nie jest pewna, jasna i zawsze klarowna. To duże ryzyko i zawsze trzeba liczyć się z tym, że można sporo stracić. Podobnie ...
Wzory logo dla firm Darmowe wzory CV Po co komu wzory życiorysów zawodowych? Aby zrozumieć odpowiedź na to pytanie, trzeba przyjrzeć się tym z nich, które są wysyłane do potencjalnych pracodawców dzisiejszych firm. Zaraz bowiem okazuje się, że wiele jest źle wypełniony...
Inwestowanie bitcoin Niełatwe inwestowanie… Gra na giełdzie jest jednym ze sposobów na pomnażanie swoich oszczędności. Chcąc zacząć inwestować, warto jest przyjrzeć się temu obszarowi i jak najdokładniej go poznać. Kiedy zaczniemy ten proces, szybko dojdziemy do wniosku...
Lokaty bez podatku to realny zysk Przez ostatnie miesiące eksperci finansowi załamywali ręce nad poziomem oprocentowania lokat bankowych, które niestety nie przynosiły ich posiadaczom zysku lecz stratę. Wpływ na to miała oczywiście duża inflacja pochłaniająca odsetki wypracowane na l...