Skuteczne oszczędzanie pieniędzy po polsku

Nie ma co dłużej ukrywać, że nasza emerytura będzie tragicznie niska. Szansa, że przeżyjesz za nią do końca miesiąca jest bliska zeru, a nawet minus jeden. Jasne, możesz odkładać do skarpety czy innego ubrania, ale o wiele lepszym pomysłem będzie sprawienie, że pieniądze same na siebie zaczną zarabiać. Banki za twoim oknem same zachęcają do oszczędzania w postaciach takich, jak lokata terminowa czy konta oszczędnościowe. Lecz właściwie co przeciętny Kowalski może wybrać?
Jak działa lokata bankowa?
Lokata to sposób na zamrożenie kapitału z zyskiem. Przykładowo zakup ziemi może byś formą lokowania pieniędzy, gdyż po 5 latach cena wzrośnie kilkukrotnie i będziemy mogli odsprzedać grunt z zyskiem. Ostatnio lokatą są nawet zakupy cennych alkoholi, którym upływ czasu przydaje wartości (wino, whiskey, burbon).
Jednakże najczęściej lokatą nazywamy depozyt bankowy, którego oprocentowanie zwraca nam zyski. Można wyróżnić następujące kategorie lokat:

lokata nocna – popularnie nazywana jednodniową, kapitalizacja następuje co 24 godziny, zwykle w nocy (stąd nazwa). Dotychczas pozwalała uniknąć podatku Belki, lecz przepisy zmieniły się.
lokata denominowana – prowadzi się ją w obcej walucie, zazwyczaj we frankach szwajcarskich lub euro.
lokata rentierska – przewidziana dla indywidualnych klientów; opera się na wypłacaniu rentierowi odsetek zamiast doliczania ich do samej lokaty.
lokata terminowa – najpopularniejsza w Polsce, klient deponuje pieniądze na określony czas, aby po jego zakończeniu otrzymać pomnożoną sumę.

Lokata terminowa umożliwia planowanie oszczędności z matematyczną precyzją, co gwarantuje bezpieczny zysk. Oprocentowanie zwykle wynosi ok. 4-6%, co jest zadowalające przy sporych depozytach, lecz w przypadku kilku tysięcy zwyczajnie nie zauważymy zysku.
A może konta oszczędnościowe?
Dawno, dawno temu nasi dziadkowie (a może i wy sami) zakładali książeczki oszczędnościowe na dowód, że odkładają pieniądze na przyszłość. Na szczęście ta forma rozliczeń została wyparta przez internet i rozliczenia przesyłane pocztą. Ich miejsce zajęły konta oszczędnościowe.
Największą zaletą jest możliwość kontrolowania salda bez utraty odsetek. Pozwala nam to swobodnie zarządzać pieniędzmi. Każda wpłata podczas trwania umowy będzie wyraźnie zwiększać wpływy. Niestety do wad zalicza się zawsze niższe zyski niż z lokaty oraz zmienność wysokości stopy oprocentowania, która jest stabilna przez czas trwania lokaty terminowej.
Wybór należy do was: czy będzie to konto czy też lokata, zależy od waszych potrzeb i możliwości. Jeśli potrzebujesz dynamicznej kontroli nad finansami, konto oszczędnościowe będzie jak znalazł. Dla cierpliwych polecamy lokaty.

Related Post

Jaka lokata najlepsza? To pytanie często zadają sobie osoby, które mają w zapasie nieco gotówki i zamierzają wpłacić ja do banku oczekując dużych odsetek. Oczywiście można bez trudu wymienić banki, które proponują najwyższe oprocentowanie , ale nie sposób określić, jaka lo...
Lokaty terminowe można negocjować! Jednym z najpopularniejszych sposobów na pomnożenie odłożonego majątku jest założenie lokaty terminowej. Decydują się na nią głównie rodziny, które chcą w ten sposób zapewnić sobie godna emeryturę lub dobry start dla ich dzieci. Odkładanie co kw...
Psychologia pracy Obecna najniższa krajowa – jakie szanse na wzrost na rok 2014? Początek roku jak co roku od ponad 10 lat jest dla rzeszy rodaków powodem do radości, przynajmniej chwilowej. Ta chwilowa radość jest naturalnie związana z podwyżkami płac minimalnych wy...
Oferty pracy Rzeszów Sytuacja na rynku pracy w Głogowie; gdzie najłatwiej znaleźć pracę? Głogów to niewielkie miasto położone w województwie dolnośląskim. Jak wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, na koniec 2012 rokuponad 14%, kiedy to średnia ...
Biuro rachunkowe. Warto szukać taniego i dobrego. Dobre Biuro Rachunkowe Piekary Śląskie Prowadząc firmę, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia księgowości. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jest to jeszcze w miarę łatwe. księga przychodów i rozchodów, kilka dokumentów ubezpieczenio...
Atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych! Brak gotówki spotyka prawie każdego z nas, często problemy z pieniędzmi, a właściwie ich niedostatkiem mają również nasi znajomi czy rodzina. Jak nie poratować ich w potrzebie? No tak, ale co keżeli kwota, którą chcą pożyczyć przewyższa nie tylko ich...