Skuteczne oszczędzanie pieniędzy po polsku

Nie ma co dłużej ukrywać, że nasza emerytura będzie tragicznie niska. Szansa, że przeżyjesz za nią do końca miesiąca jest bliska zeru, a nawet minus jeden. Jasne, możesz odkładać do skarpety czy innego ubrania, ale o wiele lepszym pomysłem będzie sprawienie, że pieniądze same na siebie zaczną zarabiać. Banki za twoim oknem same zachęcają do oszczędzania w postaciach takich, jak lokata terminowa czy konta oszczędnościowe. Lecz właściwie co przeciętny Kowalski może wybrać?
Jak działa lokata bankowa?
Lokata to sposób na zamrożenie kapitału z zyskiem. Przykładowo zakup ziemi może byś formą lokowania pieniędzy, gdyż po 5 latach cena wzrośnie kilkukrotnie i będziemy mogli odsprzedać grunt z zyskiem. Ostatnio lokatą są nawet zakupy cennych alkoholi, którym upływ czasu przydaje wartości (wino, whiskey, burbon).
Jednakże najczęściej lokatą nazywamy depozyt bankowy, którego oprocentowanie zwraca nam zyski. Można wyróżnić następujące kategorie lokat:

lokata nocna – popularnie nazywana jednodniową, kapitalizacja następuje co 24 godziny, zwykle w nocy (stąd nazwa). Dotychczas pozwalała uniknąć podatku Belki, lecz przepisy zmieniły się.
lokata denominowana – prowadzi się ją w obcej walucie, zazwyczaj we frankach szwajcarskich lub euro.
lokata rentierska – przewidziana dla indywidualnych klientów; opera się na wypłacaniu rentierowi odsetek zamiast doliczania ich do samej lokaty.
lokata terminowa – najpopularniejsza w Polsce, klient deponuje pieniądze na określony czas, aby po jego zakończeniu otrzymać pomnożoną sumę.

Lokata terminowa umożliwia planowanie oszczędności z matematyczną precyzją, co gwarantuje bezpieczny zysk. Oprocentowanie zwykle wynosi ok. 4-6%, co jest zadowalające przy sporych depozytach, lecz w przypadku kilku tysięcy zwyczajnie nie zauważymy zysku.
A może konta oszczędnościowe?
Dawno, dawno temu nasi dziadkowie (a może i wy sami) zakładali książeczki oszczędnościowe na dowód, że odkładają pieniądze na przyszłość. Na szczęście ta forma rozliczeń została wyparta przez internet i rozliczenia przesyłane pocztą. Ich miejsce zajęły konta oszczędnościowe.
Największą zaletą jest możliwość kontrolowania salda bez utraty odsetek. Pozwala nam to swobodnie zarządzać pieniędzmi. Każda wpłata podczas trwania umowy będzie wyraźnie zwiększać wpływy. Niestety do wad zalicza się zawsze niższe zyski niż z lokaty oraz zmienność wysokości stopy oprocentowania, która jest stabilna przez czas trwania lokaty terminowej.
Wybór należy do was: czy będzie to konto czy też lokata, zależy od waszych potrzeb i możliwości. Jeśli potrzebujesz dynamicznej kontroli nad finansami, konto oszczędnościowe będzie jak znalazł. Dla cierpliwych polecamy lokaty.